Grupa CSL podpisała umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na dofinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego CCIC Intermodal Depo Dunikowo. Oznacza to, że już niebawem ruszą przetargi, a następnie budowa suchego terminala przeładunkowego w Strefie Ekonomicznej w Dunikowie. Cały czas prowadzone są rozmowy z kolejnymi inwestorami i partnerami, którzy są zainteresowani wsparciem inwestycji.

Umowa podpisana! Niebawem ruszą przetargi na realizację wielkiej inwestycji w Dunikowie

CCIC Intermodal Depo Dunikowo to spółka córka Grupy CSL, która powstała 2 lata temu. Z inicjatywy Prezes Laury Hołowacz i grupy współpracowników rozpoczęto starania o pozyskanie dofinansowania na realizację jednej z najnowocześniejszych, a jednocześnie najbardziej niezbędnych inwestycji z zakresu szeroko pojętego TSL w naszym regionie. W ubiegłym tygodniu podpisano umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na wysokie dofinansowanie realizacji zadania.

– Podpisanie umowy zamyka pewien etap ciężkiej pracy naszego zespołu. Czas na dalsze przygotowania, w przyszłym tygodniu będziemy obecni w Warszawie by dopiąć wszelkich formalności związanych z dofinansowaniem z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Umowa została podpisana 14 lutego i od tego roku ta data będzie mi się kojarzyła nie tylko z Walentynkami – mówi Przemysław Hołowacz, Prezes CCIC Intermodal Depo Dunikowo.

Obecnie trwają kolejne rozmowy z partnerami: – Chcemy żeby działalność tego terminalu była jak najszersza i żeby inwestycja dobrze sobie radziła na rynku od momentu jej uruchomienia. Stąd podejmowane działania marketingowe, rozmowy z przedsiębiorcami oraz podmiotami, które od początku wspierają nasz pomysł, czyli np. Zachodniopomorskim Centrum Inicjatyw Gospodarczych. Nasz projekt został wysoko oceniony w dziedzinie projektów infrastrukturalnych. Duże znaczenie miała lokalizacja CCIC czy wpisanie inwestycji w kręgosłup komunikacyjny regionu – mówi Przemysław Hołowacz.

Kwota dofinansowania przekracza 35 milionów złotych. Realizacja rozpocznie się jesienią 2020.

„To chęć nie tylko rozwijania biznesu, ale szerzej, działania na rzecz rozwoju województwa zachodniopomorskiego”

Suchy terminal przeładunkowy ma wiele zalet gospodarczych, a lokalizacja tej inwestycji w Szczecinie może sprawić, że nasz region stanie się hubem pomiędzy Polską – Skandynawią – Niemcami, a innymi częściami Europy. W praktyce więc dzięki inwestycji możliwe będzie odprawianie wielkich transportów nie tylko drogą morską i lądową, ale i kolejową. – Nasi klienci wielokrotnie zwracali uwagę, że takie połączenia mogą zapewnić jeszcze lepszą płynność transportową, stąd inicjatywa powołania do życia CCIC Intermodal Depo Dunikowo – mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

Realizacja projektu CCIC Intermodal Depo Dunikowo to jedno z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych zadań w historii Grupy CSL. Chęć realizacji zadania – jak podkreśla Prezes Laura Hołowacz – to chęć nie tylko rozwijania biznesu, ale szerzej, działania na rzecz rozwoju województwa zachodniopomorskiego. Specjaliści wyraźnie wskazują, że zachodniopomorska logistyka potrzebuje suchego terminala intermodalnego, ale dotychczas brakowało spójnej koncepcji, która mogłaby zostać zrealizowana.

– Terminal będzie obsługiwał ładunki, które będą przyjeżdżały pociągami z różnych destynacji np. z Chin. Kontenery będą przewożone koleją, co generuje mniejszy ruch na drogach, a co za tym idzie chronimy także środowisko. Z naszych szacunków wynika, że nawet 200 tysięcy TEU w chwili obecnej jest dostarczanych do naszych stref ekonomicznych drogą lądową. Ten towar mógłby zostać przejęty przez nas i przez transport kolejowy. Wiemy, że takimi rozwiązaniami są zainteresowane rozwijające się u nas w regionie firmy skandynawskie – wyjaśnia Prezes Laura Hołowacz.

Więcej informacji na temat CCIC Intermodal Depo Dunikowo przekazywać będziemy niebawem.